Taylor: Další a další pomoc zadluženým zemím zvyšuje pravděpodobnost nákazy
4.1.2012 12:34

Nejdůležitější je ale to, že ačkoliv měl default Argentiny okamžitý vliv na její ekonomiku, na mezinárodní úrovni nebyla patrná téměř žádná nákaza. Stalo se tak i přes mnohá varování, že dojde k podobnému efektu jako při defaultu Ruska, který nastal v roce 1998. První graf ukazuje jeho vliv na dluhopisové spready rozvíjejících se ekonomik, druhý používá stejné měřítko pro demonstraci vlivu defaultu Argentiny:
Důvodem pro uvedený rozdíl je podle mého to, že MMF a mezinárodní komunita dala jasně najevo, že pomoc Argentině bude ukončena. Restrukturalizace dluhu tak byla nevyhnutelná, nebo alespoň méně překvapivá, než v případě nečekaného ukončení pomoci Rusku v roce 1998. Nákaza totiž není automatická, pokud je politika jasná a predikovatelná.
Jak tvrdí Wall Street Journal, stejné obavy z nákazy vedou k tomu, že restrukturalizace Řecka se neustále odkládá. Namísto ukončení pomoci její význam roste a politika se tak stává méně predikovatelnou. A s tím, jak roste pravděpodobnost pomoci, klesá motivace ke snížení deficitů, což dokazuje případ Itálie během posledního roku. Krize se tak nadále zhoršuje.(Zdroj: Blog Johna B. Taylora)
Patria.cz