Švýcaři v referendu odmítli navyšovat zlaté rezervy
1.12.2014 16:54
Plán na povinné odkupy zlata mohl centrální bance tuto politiku překazit. Devizové intervence nejsou ničím jiným než prodejem nových franků a nakupováním eur. Švýcarská centrální banka by musela nově se skupováním eur skupovat i stejné objemy zlata, které by měla později zakázáno prodat.
Vcelku logicky tak rostl v předvečer referenda strach z toho, že švýcarská centrální banka nebude schopna efektivně bránit franku v posílení přímými devizovými intervencemi. Jedinou smysluplnou variantou by pak pravděpodobně bylo srazit úrokové sazby podobně jako ECB do záporu. Tato varianta nakonec i přes neúspěch zlatého referenda zůstává ve hře. Záporné úrokové sazby na euru mohou udržovat frank na výslunní v okolí intervenční hranice 1,20 eur za frank, a to se švýcarské centrální bance nemusí vůbec líbit.
Region
Kurzy středoevropských měn se v pátek vůči euru nakonec měnily poměrně málo, ačkoliv obchodování během dne zcela nudné nebylo. Makroekonomické statistiky v podobě zveřejnění revizí a detailů HDP v Polsku a v ČR sice na kurzy měn jako tradičně vliv neměly, nicméně zajímavé byly. Zejména v Polsku, kde se ukázalo, že hlavním tahounem překvapivě silného růstu ekonomiky ve třetím čtvrtletí byly kromě spotřeby domácností také investice. Pod výrazným tlakem byl opět v pátek rubl, kterému neprospívá setrvalý pád cen ropy. Vůči dolaru ruská měna oslabila o více než 2 % a dnes ráno dokonce pokořila hranici 50 RUB/USD.
Dnes trh sleduje zejména výsledky regionálních podnikatelských nálad, které mohou mít přece jen výraznější dopad, než zpožděná data o HDP. Patrně nejsledovanější bude index polský, který se minulý měsíc vrátil nad 50 bodů a přispěl k rozhodnutí centrální banky ponechat sazby beze změny. Od té doby se situace sice změnila a pravděpodobnost změny sazeb tuto středu je malá (zejména díky výbornému výsledku HDP za 3. čtvrtletí), nicméně i tak může PMI přilákat pozornost.
Eurodolar
Dolar na závěr minulého týdne vůči euru posílil, což mohly mít na svědomí jak kolabující ceny ropy, tak zprávy z eurozóny, jež implikují, že ECB by měla dále přiživit měnovou expanzi. V tomto ohledu šlo především o nárůst italské míry nezaměstnanosti na nejvyšší úrovně od roku 1977.
Dnes může dolaru v počátku obchodování nepřímo pomoci zlato, které by mohlo (stejně jako švýcarský frank) negativně reagovat na negativní výsledek víkendové referenda o navýšení zlata v rezervách centrální banky. Odpoledne pak přijdou na řadu důležitá americká data - konkrétně výsledek indexu podnikatelské nálady ISM, který by podle našich odhadů měl dopadnout o něco hůře a může zkorigovat zisky dolaru.
Autor: ČSOB - Investiční výzkum