Zprávy

Budou letos Blue Chips vyplácet dividendy?
Desetileté vládnídluhopisy v USA vynášejí méně než 2 %, průměrný dividendový výnos akcií v indexu Standard & Poor’s 500 dosahoval na konci minulého roku 2,08 %. A deset akcií s nejvyšším dividendovým výnosem z indexu Dow mělo výnos 3,96 %. Na vrcholu tohoto žebříčku stojí AT&T (30,07 USD, -0,17%) s dividendovým výnosem 5,8 %, na konci je Kraft (37,77 USD, -1,18%) s 3,1 %.

Základním scénářem pro letošní rok je pomalé nebo žádné oživení.
Poslední pozitivní zprávy, které z ekonomiky přišly, jsem bral s rezervou. Současná dynamika se totiž zdá být povědomá. Minulý rok se ukázalo, že namístě nebyl ani nadměrný optimismus, ani pesimismus - americká ekonomika se sunula nahoru ne zrovna výjimečným způsobem. Dá se očekávat, že v roce 2012 tomu bude podobně.

Taylor: Další a další pomoc zadluženým zemím zvyšuje pravděpodobnost nákazy
Před deseti lety Argentinu postihl masivní default. Byla to událost, která nese mnohá poučení ve vztahu k dnešní krizi v eurozóně, najdeme tu ale i rozdíly. Ekonomika Argentiny se po bolestivém defaultu a krizi v roce 2001 rychle zotavila. Sousední Uruguay ukazuje, že bolest, kterou taková krize přináší, je menší v případě, že restrukturalizace je od počátku řízená namísto toho, aby byl default chaotický. Řízená restrukturalizace mohla v případě Řecka nastat už před dvěma lety.

USA otevírají v Mexickém zálivu novou těžební zónu, přinést má novou ropu i plyn
Spojené státy otevírají v Mexickém zálivu pro těžbu ropy a plynu z moře novou zónu o rozloze 85.000 kilometrů čtverečních. Sdělil to podle agentury AFP Bílý dům, podle kterého to umožní zvýšit energetickou nezávislost USA.

Medaile za odvahu, aneb kdo má odvahu kupovat?!
Na burzách světa se děly zázraky. Pondělí 28. listopadu 2011 bylo magické datum. Podle gregoriánského kalendáře připadá toto datum na 332 den roku, pokud by byl nyní přestupný rok, byl by 333 den roku. Do konce roku zbývá 33 dní a světové akcie prudce bez důvodu rostly. Možná, že tím kouzlem byla zpráva, že na burzu půjde Facebook.(eAkcie.cz)

Erste zpět nad hranicí 300 Kč
ražská burza spolu s ostatními evropskými trhy vyrazila směrem vzhůru. Ráno pozitivně působila spekulace o pomoci od MMF Itálii, která byla později dementována. Trhy si nenechaly zkazit náladu ani od Moody‘s, kteří varují před snižováním ratingů. Burzy čerpaly pozitivní sentiment ze zítřejšího setkání ministrů financí eurozóny, kteří budou jednat o pravidlech pro EFSF.(Atlantik)

Česká koruna silně oslabuje vůči euru
České koruně srovnání se švýcarským frankem dlouho nevydrželo. Dnes oslabuje, stejně tak oslabují všechny akcie Pražské burzy v systému SPAD. Padají jak podzimní listí ze stromů. Evropské akcie dnes po obědě navázaly na Asii a jsou kompletně v červených číslech.(vyjímkou je malinké Slovinsko). Asie bez povšimnutí většiny médií opět krvácela. Japonské akcie jsou na několika letých minimech.(eAkcie.cz)

Horká dluhová kaše v podání EU
Evropská unie nadále přešlapuje okolo silně připálené a stále příliš horké dluhové kaše. Zatím žádný z účastníků hostiny nechce nahlas přiznat, že Evropská unie je v kaši a navíc hodně připálené. Německá šéfkuchařka Angela Merkelová s pomocným kuchařem(zatím) Nicolasem Sarkozym stále věří, že najdou recept a kaši vylepší natolik, že bude poživatelná.

České akcie stále klesají
Akcie ČEZ zakončily 46. týden roku 2011 poklesem o -1,5% procenta pod silnou hranicí 750Kč za akcii. Celoevropský negativní sentiment, reportované horší výsledky a obchodní den po státním svátku jsou pravděpodobným důvodem nezájmu investorů akcie ČEZ kupovat. Podobně klesaly i další významné tituly s největší váhou indexu PX.
Začíná rok Draka a Čína zažívá první problémy
Nižší poptávka z Evropy se začala projevovat na ziskovosti čínských firem a celkovém růstu ročního HDP Číny. Pokud lze věřit číslům čínských soudruhů, byl růst ekonomiky v roce 2011 9,2%. Oproti roku 2010 jde o zpomalení o více jak procento z 10,4%.