Zprávy

Pět technologií, které by mohly změnit vše – 3. část
Zásobárny energie
Většinou každý je zastáncem větrné a solární energie. Jak by taky ne? Ale vítr a světlo jsou zdroje k okamžitému využití. Abychom to trošku vylepšili, potřebujeme tuto energii nějak zakonzervovat.
Na schématu jsou zobrazeny skupiny baterií umístěné v blízkosti spotřebitelů mohou skladovat elektřinu z obnovitelných zdrojů, jako vítr, či světlo, a dodávat tak energii, i když slunce nesvítí a vítr nefouká.
Energie je ukládána do sběrných jednotek a může být dodávána podle potřeby přímo do domácností, podniků, či do rozvodné sítě.

Pět technologií, které by mohly změnit vše – 2. část
Nové baterie na pohon automobilů
Vozidla na elektrický pohon by mohla snížit používání benzínu a pomoci při čištění ovzduší (za předpokladu, že se elektrická energie bude vyráběna bez spalování uhlí). Ale bude to vyžadovat lepší baterie.
Obrázek ukazuje Lithium-air baterii: kyslík vchází skrze porézní uhlíkovou katodu a mísí se s lithiovými ionty z lithiové anody za přítomnosti elektrolytu. To produkuje elektrický náboj. Reakce je katalyzována například oxidem manganatým.

Co jsou to peníze, proč jim důvěřujeme, a proč se staly tak matoucí? – 4. část
Finanční skřítkové
Podle Fishera největším nebezpečím pro ekonomiku není inflace, ale deflace. Pamatujte, že deflace neznamená jen pád cen, což ztěžuje situaci výrobcům, ale také pád mezd. A kritikům oponujícím, že centrální banky vytváří inflační časovanou bombu tím, že pumpují miliardy do systému Fisher vzkazuje: „ty peníze dostaneme v budoucnu zpět, takže se jedná o reverzibilní transakci.“ Je si jistý tím, že by ekonomika bez QE byla ještě v daleko horším stavu, než je, ačkoli přiznává, že „nikdo nepředstírá, že tyto kroky jsou bezchybné; chyby, kterých je možno se při procesu dopustit, jsou obrovské.“ Kromě otázek, zda politika QE vlastně funguje, je zde další malá zapeklitá věc.

Nejasnosti kolem vstupu Facebooku na burzu
Očekávaný vstup akcií společnosti Facebook na burzu minulý týden skončil pěkným fiaskem. Přeceňované IPO, kde mnozí analytici očekávali strmý růst ceny akcií, musí nyní řešit nepříjemnosti. Už i americký kongres se rozhodl řádně prozkoumat nepovedený vstup na burzu a pravdivost informací, které byly uveřejněny těsně před samotným vstupem.

Pět technologií, které by mohly změnit vše – 1. část
Úkol je obtížný: V průběhu několika nadcházejících desetiletí se svět bude muset vymanit ze závislosti na fosilních palivech, a velmi výrazně zredukovat produkci skleníkových plynů. Současné technologie nás k tomuto cíli dovedou jen stěží, je potřeba zásadních technologických pokroků. Jaké by to tedy mohly být? Přinášíme bližší pohled na pět technologií, které, pokud budou úspěšné, mohou radikálně změnit obrázek energetického světa.

Zlato jako investiční jistota
Ve světě se děje mnoho událostí, které negativně působí na trhy. Investoři se tedy snaží směrovat své finance do klidnějších investorských vod a zajistit se tak proti případným rizikům. Mezi dlouhodobě bezpečné patří vládní dluhopisy, hlavně americké, německé a japonské. I v komoditách se dá najít bezpečné útočiště v podobě zlata. To má jednu důležitou vlastnost a to takovou, že v případě krize a poklesu všech myslitelných trhů, získává na hodnotě. Platilo to v minulosti, platí to v dnešní době a jistě to bude platit i v budoucnosti.

Propad akcií Facebooku je rájem intradenních obchodníků
Akcie Facebooku se ode dne své otevírací ceny propadly téměř o 18%, ale nikoli proto, že by jimi investoři tolik opovrhovali. Facebook přitáhl spoustu akciových investorů, kteří rychle koupí a prodají v naději rychlého profitu.
„Pro intradenního obchodníka je současná situace přímo rájem. Na trhu je vysoká volatilita i vysoké objemy obchodů,“ řekl Douglas DePietro, výkonný ředitel oddělení pro obchodování společnosti Evercore Partners.
Většinou chaotické, volatilní obchodování není v prvních několika dnech po primární veřejné emisi akcií příliš obvyklé. V tomto případě ale sehrály výraznou roli jak obchodní objemy, tak technické problémy Nasdaqu.

Poroste cena zlata v případě zotavení Řecka?
Cena zlata klesá s posilováním dolaru a přesně to se děje během Řecké krize. Experti tvrdí, že jakmile bude osud Řecka jasnější, zlato poroste. Zlato je investory používáno jako alternativa dolaru v případě ekonomické nejistoty. Pokud bude budoucnost Řecka viděna jasněji, mohli bychom, podle slov Marcuse Grubba, generálního ředitele oddělení investic neziskové organizace World Gold Council, být svědky růstu cen žlutého kovu.

Co jsou to peníze, proč jim důvěřujeme, a proč se staly tak matoucí? – 3. část
Pokračování z 21.5 a 22.5. 2012
Aukce peněz
Dylan Grice, globální stratég francouzské banky Société Générale, mluví o jiné základní chybě, která způsobila, že peníze začaly být zaměňovány za dluh. „Dluh vyžaduje splácení. Peníze nikoli. Peníze jsou jen vaše. Peníze jsou jen peníze, a to je ten základní rozdíl.“ Takže banky dostanou vaše peníze, ale pak je půjčí někomu dalšímu. „A to je dluh,“ říká Grice. „Banky peníze nevytvářejí. Bankovní systém vytváří dluh, ale centrální banka vytváří peníze ... a je vidět, kolik škody bylo za posledních několik let napácháno ztrátou kontroly nad dluhem a místo toho snahou kontrolovat peníze.“
Pět technologií, které by mohly změnit vše – 4. část
Záchyt CO2 a jeho skladování
Pokud uhlí ještě zůstane nějakou dobu jednou z hlavních surovin k výrobě elektřiny, znamená to nutnost snižování produkce oxidu uhličitého při jeho spalování. A to vyžaduje vývoj nových typů efektivnějších elektráren. Zachytávání CO2 z již existujících elektráren – přibližně dvě miliardy tun ročně – by bylo vskutku obtížné.