Zprávy
US trhy mají poněkud výraznější volatilitu
Na trzích nadále panují poněkud rozjitřelé situace, když investorský sentiment je zaujat víceméně očekávaným výsledkem politické nejistoty spojené s referendem o připojení Krymu k Rusku. Také je k tomu třeba přičíst roli Ruska jako největšího energetického dodavatele do západní Evropy.
Ten náš český dluhopis, aneb nic víc a nic méně
Světové ekonomické fórum označilo v roce 2013 na druhém místě největších hrozeb ztrátu zájmu o státní dluhopisy. Většina lidí si ráda pokecá o spoustě tipech ale drží se - především češi - víc než při zemi. Stavebko, penzijko, hlavně že to má od státu nějakou úlevu a vypadá to jako jistota. Takle mají lidé v čechách “nainvestováno”.
Dolar po referendu na Krymu zpevňuje
Americký dolar zastihl úvod dalšího týdne v mírném růstu v návaznosti na rozhodnutí voličů z převážné většiny hlasovat při referendu na Krymu k připojení k Rusku, resp. odtržení od Ukrajiny. Například měnový pár USD/JPY posiluje na hranici 101,81 (+0,53) oproti úrovni z pátku 101,40. Také cross rates EUR/USD jsou na hranici 1,3889, což znamená rozdíl -0,0020 oproti pátku na úrovni 1,3910.
Peabody Energy Corporation
Peabody Energy Corporation (BTU) je ryze soukromou společností, která je spojena především s těžbou uhlí. Společnost vlastní podíly ve 28 aktivních důlních společnostech ve Spojených státech a Austrálii. Společnost má většinový podíl ve 27 z těchto společností a 50 % majetkové účasti v australském dolu Middlemount. Společnost má také zájem o provozování těžby ve Venezuele, kde je práce na ropných plošinách jednou z nejžádanějších.
McDonalds Corporation
McDonalds Corporation je mezinárodním provozovatelem franšíz a restaurací McDonalds v na celém světě.Tyto restaurace nabízejí menu v různých cenových kategoriích, které poskytují ve 119 zemích. Podle dosavadních franšízových dohod, je franšízám poskytována část počátečního kapitálu pro investice do zařízení výzdobu svých restauračních podniků, a společnost investuje do jejich podnikání i nadále v průběhu času.
Ropa se snaží posílit
Na konci minulého týdne se sice kurz ropy nedostal nijak závratně nahoru , ovšem v průběhu minulých 4 obchodních komoditních seancí za sebou se tlačil vzhůru a její ceny tak v týdenním vyjádření byly v kladném teritoriu. Březnový kontrakt ropy na NYMEX klesl o -0,7% na závěr 96,64 USD za barel, ovšem předchozí pohyb zapříčinil posílení hlavní komoditní položky o +2,4% během týdenního tradingu.
Trhy rostou, opatrnost investorů rovněž
Několik varovných signálů se objevilo na trhu akcií, nicméně ještě neindikují nějaký bezprostřední korekční pohyb, ale napovídají investorům být opatrnými. US trhy zaznamenaly další týdenní posun v ziscích, když blue chips index Dow Jones Industrial Average se posunul o 0,8% a širší index SP 500 přidal 1% na nový rekordní záznam 1878,04 bodů.
Dolar zpevnil vůči hlavním měnám s výjimkou EUR
Na forexových trzích sice došlo k mírnému poklesu dolaru vůči EUR (1,3875), ovšem ve vztahu k většině hlavních měn byl US dolar spíše výše. Zejména se jednalo o australský dolar (AUD), který klesal z důvodu silnějšího poklesu čínského exportu za únor.
Ropa ztratila trend k růstu
V závěru minulého týdne sice ropa v návaznosti na lepší než očekávaná únorová makrodata o nových pracovních místech v US nezemědělském sektoru zaznamenala růst o cca 1% na 102,58 USD za barel na NYMEX. Ovšem za celý týden již zavírala de facto beze změny, když částečně pominuly bezprostřední obavy z konfliktu na Ukrajině či na Krymu. Předtím je třeba zmínit sedm po sobě jdoucích ziskových týdenních seancí.
Facebook po dvou letech znovu v kurzu
Sociální síť, která má více než miliardu uživatelů není potřeba nijak obšírně představovat. Společnost se dostala do povědomí investorů 18. května 2012 svým „nevydařeným“ IPO (initial public offering), když za cenu 38 USD vstoupila na burzu. Cena krátkodobě vystoupala k 45USD a následně se propadla až pod úroveň 18 USD.