Cena ropy může nyní klesnou hluboko pod 50 USD
4.6.2016 10:30
Koneckonců, trhy futures předpovídaly, že cena ropy Brent se bude pohybovat od 75 dolarů a výš, vláda Saudské Arábie potřebovala k stabilizování rozpočtu cenu nejméně 100 dolarů a jakákoli cena pod 50 dolarů byla považována za neudržitelnou, jelikož by vyřadila spoustu amerických producentů jako hluboko ztrátových. Pokud to byl hlavní záměr členů OPEC pak se jim to do jisté míry podařilo. Nicméně plošné bankroty prosucentů to nevyvolalo, ale je nutno přiznat, že desítky malých producentů v tichosti skončilo.
V této souvislosti je potřeba přiznat, že každá krize má vždy kromě stinné stránky také tu pozitivní. Těžaři si sáhli na cenové dno a více než dřívve vědí, jaké mají rezervy v efektivní těžbě. Těžba se nyní bude mnohem rychleji zefektivňovat, také bude prostor pro zavedení nových technologií. Především pro hlubinou těžbu i težbu z břidličných písků a frakování břidlic v podzemním okolí vrty.
V konečném důsledku, jakákoliv manipulace na komoditním trhu s ropu se může v konečném důsledku obrátit proti kartelu OPEC. Cena ropy sice klesla pod bd zvratu mnoha malých těžařů, mnoho nejen amerických producentů ropy je ve ztrátě nebo skončí. Ale současně s touto situací dojde mezi težaři ke skokovému zlepšení efektivity těžby ropy. Především američtí producenti ale také velké zapadoevropské petrochemické firmy, budou nyní lépe připraveny na jakýkoliv další cenový šok.
Již také vlády většiny států si uvědomily rizika závislosti na ropě, zvláště pak v souvislosti se státním rozpočtem. Jakmile se cena ropy navrátí nad 70 USD za barel, začnou se opět ve velkém aktivovat myšlenky nezávislého solárního businessu. Při ceně ropy okolo 100 USD možná nastane druhá solární (r)evoluce a budeme si solární panely vozit na střeše automobilu.
Ale zpět od reality, jak se ukázalo, cena se pohybovala mezi 50 a 70 dolary v první polovině roku 2015, aby v srpnu téhož roku dále klesla i pod tento interval. V tento okamžik již všem došlo, že zrušení sankcí na Irán způsobí záplavu trhu iránskou produkcí ropy a ceny to pošle hluboko pod magickou hranici 50 USD za barel.
Od té doby se 50 dolarů jeví jako strop. Ale když je nyní tato hodnota překonána, znamená to, že ji můžeme považovat za nové dno? Na to očividně sází spousta investorů. Hedgeové fondy a ostatní spekulanti zvýšili objem dlouhých pozic na rekordních 555 000 kontraktů, v porovnání s 548 000 kontrakty z doby před vrcholem cen z června roku 2014, kdy dosáhly úrovně 120 dolarů za barel.
Návrat spekulativního nadšení je obvykle spolehlivá známka, že další cenový nárůst se konat nebude. A co více, stěžejní argumenty podporující tvrzení, že 50 dolarů zůstane po nějakou dobu cenový strop, jsou nyní přesvědčivější než kdy jindy.
Příběh začíná podobně jako na začátku roku 2015, kdy ropný trh opět není ovládaný monopolem OPEC ( či spíše Saudskou vládou + OPEC). Nové zdroje zásob ropy, pokroky v energetických technologiích a nátlaky na ochranu životního prostředí staví ropu do pozice, kdy je její cena ovlivňována konkurenčním bojem, stejně jako ostatní komodity.
Zde je ukázáno, co se dělo mezi lety 1985 a 2004, a jak ukazuje graf, dění za posledních 18 měsíců se podobá tomu, co zde vidíme.
graf:cena ropy stanovena mezními náklady
monopoly pricing - stanovování cen držiteli monopolu
competitive pricing - stanovování cen skrze konkurenční boj
Pokud tento konkurenční boj bude pokračovat, cena ropy již nebude kontrolována potřebami a tužbami vlád zemí OPEC. Saudská Arábie a Rusko by chtěly, nebo lépe řečeno potřebovaly cenu ropy okolo 70-80 dolarů, aby stabilizovaly svůj rozpočet. Ale to, že producenti ropy něco chtějí, neznamená, že toho jsou schopni dosáhnout, stejně tak jako když těžaři železné rudy potřebují dosáhnout určité ceny, aby byli schopni vyplácet dividendy.
Podobně i fakt, že někteří producenti zkrachují díky nízkým cenám, neznamená nutně následný odraz cen. Tyto společnosti budou převzaty firmami s lepšími financemi. Ti jednoduše začnou ropu opět těžit s menšími náklady.
Jasná ilustrace této “změny režimu“, jež se odehrála na ropném trhu, je současný odraz cen na hodnotu 50 dolarů (pravděpodobný strop nového cenového rozpětí). Nejstrmější změna nastala po 17. dubnu, kdy OPEC nebyl schopen se dohodnout na novém cenovém cíli a přesvědčit Saudy, Rusy a Irán, aby koordinovali omezení v produkci, která by k tomuto cíli přispěla.
Nyní, když jsou hlavní producenti jednoznačně rozhodnutí maximalizovat produkci bez ohledu na ceny, ropa se bude obchodovat jako každá jiná komodita (například železná ruda) , které je zrovna na trhu plném konkurence přebytek . Ceny budou nastaveny tak, jak se to popisuje v každé standardní učebnici ekonomice: mezními náklady posledního producenta, jehož produkce je potřeba k uspokojení světové poptávky.
Když je poptávka po ropě silnější, jako například v létě, cena bude určena mezními náklady na produkci z americké břidlice a kanadských písků. Když bude poptávka slabší, bude cena stanovena mezními náklady na těžbu levné, ale méně dostupné ropy z Asie nebo Afriky, ze zemí jako Kazachstán, východní Sibiř a Nigérie.
Odteď náklady těchto mezních výrobců budou stanovat dno a strop cen ropy. Nízkonákladoví producenti jako Saudská Arábie, Irák, Irán a Rusko budou pokračovat v těžbě do té doby, dokud cena neklesne pod 25 dolarů za barel.
Cena potřebná k zažehnutí produkce v některých amerických břidlicových oblastech a kanadských ropných píscích se pohybuje mezi 50 a 60 dolary za barel.
Neočekávané změny s ohledem na zásoby ropy a poptávku samozřejmě zapříčiní fluktuace v tomto cenovém rozpětí, které, jak ukazuje předchozí zkušenost, mohou být do značné míry vysoké. v 20-ti letém období konkurenčních cen od roku 1985 do roku 2004 se cena ropy často dvakrát zmenšila nebo naopak zdvojnásobila, a to i během období několika měsíců. Tudíž zdvojnásobení cen od poloviny ledna není nic překvapivého.
Ale nyní prochází nový cenový strop 50 dolarů zkušebním obdobím, další velký krok bude spíše vést k cenovému poklesu.
Autor: A. Toman, Ropa.cz