(Ne)Bankrot Řecka ve šlépějích Argentiny 2001
17.2.2012 12:06

Co předcházelo bankrotu v Argentině roku 2001?
Stále rostoucí nedůvěra v ekonomickou politiku vlády posiluje v zemi občanskou i politickou opozici, objevují se pouliční protesty přerůstající až v násilí, mezi veřejnými věřiteli se šíří neshody a privátní věřitelé se stále více obávají neřízeného bankrotu země. Uprostřed toho všeho navrhují vládní představitelé další tvrdá úsporná opatření, přestože je už dva roky nejsou schopni úspěšně uplatnit. Veřejní věřitelé se nijak netají se svou skepsí, ale zatím společně zatínají zuby a i přes své obavy se chystají poslat další balík peněz do možná bezedné jámy.
Zní to povědomě? Mělo by, ale nejen proto, že to vystihuje dnešní Řecko. Stejné situaci čelila v roce 2001 Argentina. Jestliže si Evropa z tohoto příkladu nevezme potřebné ponaučení, podobnosti se mohou týkat i dalšího vývoje, který tak může vést až k ekonomickému rozpadu, vážnému výpadku domácího produktu a také ke společenským a politickým nepokojům.
Rok 2001 si dobře pamatuji. Pracoval jsem tehdy v oddělení pro rozvoj nových trhů ve společnosti PIMCO, kde jsme dění v Argentině pozorně sledovali. V srpnu toho roku žádala tato země Mezinárodní měnový fond o další finanční pomoc na odvrácení hrozícího bankrotu. Představitelé země byli připraveni vzít na sebe další závazky - při vědomí toho, že zatím dokázali mnohé naslibovat, ale málo z toho splnit, a že země stále nedosáhla žádného pokroku, co se týče obnovení hospodářského růstu, zastavení poklesu konkurenceschopnosti a omezení růstu dluhu.
Rozpoutalo se dohadování o to, kdo je za argentinskou „prohru“ zodpovědný. Veřejní věřitelé s MMF v čele poukazovali na opakované chyby v politice argentinské vlády. Vláda oponovala tím, že tito vnější věřitelé poskytovali zemi jen almužny, místo aby nabídli pořádný finanční „polštář“ potřebný k obnovení důvěry a vrácení soukromého kapitálu do hry. Žádná ze zúčastněných stran nebyla ochotná uznat to, co bylo jinak mnohým zřejmé: ekonomická a finanční struktura země nedávala dostatečnou šanci na vyřešení dvojího problému: nízkého hospodářského růstu a zároveň vysokého dluhu.
Celý článek Bude se opakovat Argentina 2001? najdete na serveru ropa.cz.