Nastane výprodej akcií v USA?
20.4.2015 10:15
Hlavní akciové indexy se tak zastavily na těchto úrovních: Dow Jones Industrial Average 17826 bodů (týdenní pokles o -1,3%), Nasdaq Composite je na 4932 bodech (týdenní ztráta -1,3%) a širší index SP 500 skončil na 2081 bodech s týdenním oslabením -1,0%.
Pokud pohlédneme na dosavadní průběh hospodářské sezóny, se zisky to nevypadá ovšem nijak špatně. 11% firem z indexu SP 500 již hlásilo své bilance a pokud se týče zisků na akcii, byl zatím překonán konsensus trhů. Konkrétně se jedná o překonání očekávání zisků u 77% firem oproti pětiletému průměru na úrovni 73%.
Pokles na trzích na konci minulého týdne tak dává investorům příležitost k pauze a přemýšlení o dalším postupu, přečíst si bilance firem a dát stranou určitou pachuť z toho, že se objevila možnost korekce na trzích. Nicméně FED zatím nedává najevo nějaké nové signály v měnové politice a pokud nebude realizovat v brzké době akci se sazbami (což se vůbec nečeká), neměly by se trhy nějak dramaticky vyvíjet.
V nadcházejícím týdnu opět firmy přijdou se svými hlášeními hospodářských čísel, konkrétně 140 firem z indexu SP 500, včetně 12 komponentů indexu DJIA.
Komodity
Ropné futures zaznamenaly určitý nárůst, když ropa na NYMEX je na ceně 56,20 USD za barel (+0,8%) a Brent má kurz 63,68 USD za barel (+0,3%). Příčinou je mj. i víkendové rozhodnutí čínské centrální banky o překvapivém 1% snížení položky povinné minimální rezervy v bilancích čínských bank. Tento zásah přišel poté, co ekonomický růst Číny vykázal zpomalení na 7% meziročně v 1.Q. t.r.
Ropa i minulý týden rostla a na NYMEX byla za týden o 8% výše, což je již pátý týden po sobě. Ropa typu Brent přidala týdenní přírůstek 7,6% a druhý týdenní v řadě. Podporou cenou ropy byly zprávy o očekávaném zpomalení produkce resp. těžby v USA v příštích měsících. Minulý týden bylo vyřazeno z provozu dalších 26 vrtů ze 734.
Investiční zlato se na COMEX pohybuje na úrovni 1206 USD za trojskou unci (+0,4%).