Medaile za odvahu, aneb kdo má odvahu kupovat?!
29.11.2011 11:01

IPO Facebook bylo v průběhu roku netrpělivě očekáváno. Investoři jsou rozděleni na dvě skupiny. Jedna skupina věří v buducnost virtuálního světa teenagerů, druhá skupina hovoří o dočasné bublině podobné roku 2001. Primární emise IPO Facebooku, by se mohla objevit na trhu v roce 2012. Zprávy hovoří o snaze předložit žádost o registraci IPO ještě v tomto roce 2011.
Všichni odvážní investoři na burzách v EU, kteří včera nakupovali akcie českých a evropských firem, by měli dostat medaile za odvahu. Včerejší kupující jsou investoři natolik odvážní a prozíravý, že předpokládají mávnutí německého kouzelného proutku, který způsobí vynulování dluhů a blízký růžový konec dluhové krize. Je až fascinující, jak investoři světa hromadně ignorují média. Ale možná jsou pravdou teze o současném zpravodajství, média chrlí a přitom míchají sladké hrušky a kyselá jablka dohromady, takže investoři vnímají jen pocukrovaný štrůdl, servírovaný v malých kouscích.
Finanční a hospodářská krize EU
Na kolaps celé EU už kromě českého prezidenta Kluse otevřeně upozornili i další významné osobnosti finančního světa. Obavu z dalšího vývoje přiznal zkušený a dnes již legendární pokořitel britské libry, spekulant George Sorose. Tento finančník s mezinárodní působností za normálních okolností na turbulencích světových trhů profituje. Dalším v řadě je prezident Světové banky Robert Zoellick a ředitel centra pro studium evropské politiky Daniel Gros. Zkušenější investor si řekne, že poplašné zprávy jsou na denním pořadu a že je příležitost nakupovat. Avšak existuje několik důvodů, proč být nyní maximálně opatrný. Kromě výše zmíněných pánů varoval i komentátor Financial Times W. Münchau. Otevřeně říká, že EU bude čelit přímým útokům spekulantů. Chcete oteřeně vědět, co je absolutně nejvážnější problém? Pokud banky již nyní čelí tichému a postupnému útoku drobných střadatelů. Tuto informaci však vědí jen zasvěcení. Lze doufat, že nedostatek hotovosti nehrozí díky tisknutí „elektronických“ peněz. Pro nezasvěcené připomeňme, že nedostatek hotovosti nastal nejen v USA roce 1928 v době celosvětové hospodářské krize.
Rating Francie a USA v ohrožení
Ratingové agentury pomalu připravují veřejnost na snížení ratingu Francie a USA. Proč se ke snižování neodvážila mnohem dříve alespoň jedna „významná“ agentura je záhadou. Bez složitých výpočtů se lze dostat k závěru, že obří úroky Řecka, Italie, Španělska, Portugalska atd. bude nutno refinancovat(smazat). Že je to nesmysl, nespravedlivé a demotivující? Ano, ale to je tak všechno co můžeme momentálně dělat.
PKliment, eAkcie.cz