Energetické společnosti podporují investice do větrných farem na otevřeném moři – první část
11.5.2012 07:13

Za totéž období instalovaný výkon na pevnině narost o pouhých 10%. Navíc v roce 2011 nově postavené turbíny na moři přispěly 10% k celkově instalovanému výkonu v Evropské unii. V roce 2008 to bylo jen 5%.
„Jen v Severním moři máme potenciál k sedminásobnému pokrytí energetické potřeby Evropy,“ řekl Christian Kjaer, výkonný ředitel EWEA. „Kdybychom tohoto potenciálu plně využili, nemuseli bychom vůbec dovážet palivo.“
Experti tvrdí, že poptávka po větrných farmách se bude stále zvyšovat jednak díky snaze snižovat emise oxidu uhličitého a také v obavách z toho, že situace okolo zemí produkující fosilní paliva bude zvyšovat poptávku po alternativních zdrojích energie.
„Větrné farmy jsou zatím jen malou tečkou v průmyslu, ale rychle rostoucí tečkou. V roce 2016 by toto odvětví mělo představovat 8% celosvětového trhu,“ řekl Steen Broust Nielsen, ředitel společnosti obnovitelné energie Make Consultanting. „Pokud bychom se chystali investovat do tohoto odvětví, vybral bych společnost v sektoru mořských větrných farem, nebo rozvíjejících se trhů.“
Podle Světové rady pro větrnou energii (GWEC) v roce 2011 mořské větrné farmy zaujímaly 2,5% celosvětového trhu s větrnou energií.
K rozvoji větrných farem na volném moři přispěly silně i samy energetické společnosti. 80% mořských elektráren postavených v roce 2011 bylo realizováno společnostmi jako DONG Energy, Vattenfall, nebo E.ON AG.
„Jsme svědky toho, že tyto společnosti stále více podporují větrnou energii, protože ji vidí jako pojistku proti růstu cen fosilních paliv.“ Řekl pan Kjaer z EWEA. „Je to jako s investičním portfoliem – větrná energie je z pohledu rizika jako dluhopis německé vlády. Eliminuje oxid uhličitý a vysokou cenu ropy, a to bude do budoucna velkou hnací silou.“
Dánská společnost DONG Energy postavila první větrnou farmu na otevřeném moři v roce 1991 blízko Vindeby v Dánsku a od té doby podporovala investice v tomto oboru. Společnost má v současné době celkově 1,3 gigawattů instalovaného výkonu, což postačuje k zásobení 800 000 domácností. Další větrné mořské farmy staví v Německu, Británii a Dánsku.
Cílem je dosáhnout stavu, kdy do roku 2040 bude 85% energie generováno z obnovitelných zdrojů, aby se tak snížila závislost na fosilních palivech.
A.Kulhanková, P.Kliment, Ropa.cz