British Petroleum - akcie hodná investice, nyní s otazníkem
15.12.2014 14:28
Pro období let 2015–2018 společnost již nařídila kapitálové výdaje v objemu 24–26 miliard dolarů ročně. Pokud budou výdaje nadále vysoké, provozní peněžní tok v příštích třech až pěti letech významně vzroste a bude se podílet na posílení základních ekonomických ukazatelů společnosti.
Další faktor, který se v posledních pár letech podílí na zlepšení základních ukazatelů, je program prodeje majetku. V roce 2010 rozprodala společnost majetek za 38 mld. dolarů, což souviselo s potřebou financovat jednak její růst, jednak nákladné soudní spory. Nicméně v současnosti program cílí na navýšení základního jmění společnosti a návratnosti investic akcionářů.
Na konci roku 2015 plánuje BP prodeje za dalších 10 miliard dolarů, které hodlá použít na odkup akcií od svých akcionářů. Pro ně bude tento krok znamenat značné zhodnocení jejich investic. I po roce 2015 předpokládá BP další prodeje za 2–3 mld. ročně, jež míní použít pro účely dalších odkupů. Tím chce dále zlepšovat svou likviditu a zhodnocení akcií.
Společnost předpokládá, že pro rok 2014 bude provozní operační tok činit 30 mld. dolarů a plánované výdaje 25 miliard. Znamená to, že BP je bezpečně v kladných číslech. To je zásadní, neboť zisk jejích akcionářů z dividend může nadále růst.
Náhlý zvrat v kvalitě rafinace
Za posledních 13 let opustila společnost British Petroleum 13 rafinérií. V současnosti jich má v provozu devět a mimo provoz pět. I tak je v dnešní době lídrem, co se týče objemu rafinované ropy, a oproti roku 2000 se zlepšil i tzv. Nelsonův index komplexnosti jejích rafinérií.
V současné době má společnost pouze jednu ne moc moderní, leč velkou rafinérii v Rotterdamu, která sráží celkový index komplexnosti k číslu 9. Bez ní by byl index více než 10, a BP by se tak v tomto ohledu dostala mezi naprostou špičku v oboru.
Komplexnost rafinérií hraje velkou roli, neboť díky ní lze dosáhnout vyšší rafinérské marže a společnosti umožňuje se strategicky zbavit méně komplexních zařízení.
Optimistické vyhlídky s Ruskem
Rusko je jedním z největších producentů ropy a zemního plynu na světě a zemí, s níž má BP mnoho dobrých zkušeností. V krátkodobém horizontu může vzbuzovat politické napětí v oblasti jisté obavy, z dlouhodobého hlediska však dokáže společnost zajistit svým akcionářům vysoké zhodnocení.
V roce 2013 činila čistá produkce společnosti BP v Rusku 961 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně. Pro srovnání – produkce společnosti Total byla 192 tisíc, u Shell to bylo 163 tisíc, u firmy Exxon 46 tisíc a u Statoil 6 tisíc barelů denně. V Rusku je tak společnost BP bezkonkurenčně největším hráčem.
Závěr
British Petroleum v současnosti nabízí dividendový výnos 4,4 %, který je, vzhledem k tomu, že společnost očekává v dalších letech velký provozní peněžní tok, udržitelný. Mimo jiné také plánuje zvýšit hodnotu akcií skrze jejich odkupy a prodeje majetku. Dále má BP velké majetky a plány v Rusku, které samo o sobě přináší vidinu dlouhodobého zisku. Za posledních pár let též společnost zvýšila kvalitu rafinace a tím i zisk z rafinérské marže.
Pokud všechny faktory spojíme dohromady, investice do společnosti BP je krok, o němž stojí za to popřemýšlet. Výše dividendového výnosu je o to zajímavější i ve srovnání s jinými společnostmi. Například Exxon nabízí výnos 2,7 % a nebo Chevron 3,2 %. Akcionáři BP také mohou do společnosti investovat dlouhodobě. Zisk z akcií bude totiž ještě dlouho značný. Při jejich současné ceně je tak vhodná doba pro nákup.
Z článku Faisala Humayuna z webu Gurufocus.com přeložil Štěpán Mach.